دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری سمنان
جستجو
جلسه گزارش روند اجرای طرح تحقیقی فرونشست زمین در دشت سمنان برگزار گردید. 1398/07/06
جلسه گزارش روند اجرای طرح تحقیقی فرونشست زمین در دشت سمنان برگزار گردید.

مجری طرح جناب آقای دکتر شمشکی در آغاز جلسه در خصوص پیشینه تحقیق مطالب را ارئه داد؛ وی آغاز موضوع فرونشست در ایران به لحاظ علمی و سیستماتیک را از سال1384 دانست که تاکنون چند استان­ به ترتیب میزان رؤیت پدیده فرونشست بررسی شده ­اند. به دلیل پاره­ای از مشکلات سرعت و برنامه ­ریزی پیشین با مشکلاتی روبرو شد و در حال حاضر به طور موردی موضوع فرونشست در استان­ ها بررسی و مطالعه می­ شود. نظر به تغییرپذیر بودن فرایند فرونشست و نیز شرایط اقلیمی استان­ ها مطالعات انجام شده نیازمند به­ روز رسانی اطلاعات و نقشه­ های جدید به­منظور مقایسه با وضعیت قبلی می­ باشد. لذا مطالعه فرونشست و شناخت عوامل تأثیرگذار روی آن مطالعه ­ای مستمر است.

وی در ادامه عواملی چون جنس خاک و مکانیسم ­های فشار را بر فرونشست زمین در دشت­ های سمنان بسیار تأثیرگذار برشمرد و تحقیق حاضر را به دلیل وجود خاک­ های مسأله ­دار و نوع خاص فرونشست موجود درخور بررسی بیشتری دانست.

دکتر شمشکی اظهار داشت: «تاکنون کار جمع ­آوری داده­ ها و اطلاعات اولیه، برداشت­ های روزمینی و شواهد صحرایی و فرضیه ­پردازی­ های اولیه به انجام رسیده و مقدمات تهیه نقشه نیز انجام شده است. هدف این است که وضعیت استان را در زمینه فرونشست در فواصل زمانی متعدد نشان دهیم.»

مجریان طرح مذکور منابع تحقیقاتی در این زمینه را بسیار محدود دانستند و از اعضای جلسه خواستند در زمینه جمع­ آوری اطلاعاتی در خصوص صحت و سقم آب­گیری تالاب اعلاء کمک نمایند. ایشان پیشرفت اجرای طرح پژوهشی را تاکنون 40% ارزیابی نموده ­اند.

آقای سعدالدین فرمود: «دو چاه عمیق را در نزدیکی دو شکاف موجود در سمنان وجود دارد که می­ تواند در زمینه جمع­ آوری اطلاعات میدانی کمک کند.«وی در پایان به هیأت تحقیق تأکید نمود که مطالب ارائه شده را به صورت مدوّن به همراه تأییدیه ناظر ارائه دهند و نیز در چند ماه آتی شاهد پایان کار باشیم. مدیرکل دفتر برنامه ­ریزی، نوسازی و تحول اداری ادامه دار بودن کار در سایر شهرستان­ های استان از جمله دامغان، میامی، گرمسار و ایوانکی را درخور توجه و بررسی دانست.

وی بررسی پدیده فرونشست در استان را از جهت وجود تأسیسات و زیرساخت در سمنان و از جهت زمین­ شناسی در دامغان و میامی را دارای اولویت برشمرد و خواستار ادامه طرح پژوهشی در سال آینده و تخصیص اعتبار مربوطه شد.

آقای مهندس خداداد، معاون مدیریت بحران نیز با اشاره به سوابق فرونشست در استان، تهیه اطلس مدیریت بحران توسط سازمان زمین­ شناسی وتهیه فیلم مستند با عنوان «زلزله خاموش» توسط صداوسیما را از جمله اقدامات این دفتر برشمرد و با اشاره به وجود تأسیسات مهم زیربنایی از جمله راه ­آهن، فرودگاه، شهرک صنعتی و منطقه کشاورزی در جنوب شرقی سمنان اجرای این طرح پژوهشی را مهم و تأثیرگذار در تصمیم­ گیری دانست.

تعداد بازدید: 12
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
آدرس مركز برنامه ريزي، نوسازي و توسعه فناوري اطلاعات  : سمنان، بلوار بسيج استانداري سمنان - مركز برنامه ريزي، نوسازي و توسعه فناوري اطلاعات  2129370
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به مركز برنامه ريزي، نوسازي و توسعه فناوري اطلاعات استانداری سمنان می باشد
Powered by DorsaPortal